Zasilacz hydrauliczny to ważny element układu hydrauliki siłowej. To on stanowi źródło napędu w wielu maszynach i urządzeniach. Tego typu generatory stosuje się zarówno w fabrycznie nowych rozwiązaniach, jak i w trakcie modernizacji wykorzystywanych od lat sprzętów. Poznaj specyfikę, budowę, mechanizm działania oraz potencjał zastosowania zasilaczy hydraulicznych.
Czym jest zasilacz hydrauliczny?
Co do zasady zasilacz hydrauliczny jest niezbędnym elementem w wielu układach hydrauliki siłowej. Stanowi napęd maszyny, której działanie opiera się na układzie hydraulicznym. Zasilacze zalewa się olejem hydraulicznym oraz podłącza do maszyny. Tam następnie odpowiadają za generowanie energii mechanicznej oraz jej konwersję na energię hydrauliczną wykorzystywaną do pracy: siłowników, maszyn przemysłowych czy silników hydraulicznych. Potencjał zastosowania tego rozwiązania technologicznego jest naprawdę duży.
Budowa zasilaczy hydraulicznych
Zasilacz hydrauliczny składa się z kilku podstawowych elementów. Wszystkie one powinny znajdować się w bardzo dobrym stanie technicznym, aby umożliwić płynną pracę układu. Podstawowe elementy budowy zasilacza hydraulicznego to:
- silnik (elektryczny, spalinowy lub inny);
- pompa hydrauliczna;
- zbiornik na płyn hydrauliczny;
- filtry;
- zawory sterujące;
- manometry.
Jak działają zasilacze hydrauliczne?
W dużym skrócie urządzenie to pełni rolę generatora energii, która zasila części robocze maszyny i umożliwia jej pracę. Silnik odpowiada za generowanie i dostarczanie energii mechanicznej do układu hydraulicznego. Tam działa pompa, której zadaniem jest konwersja otrzymanej siły mechanicznej na hydrauliczną. Jest to możliwe na skutek tłoczenia cieczy roboczej o pożądanym ciśnieniu. To ostatnie monitorowane jest przez manometry. Jeżeli coś w układzie szwankuje i ciśnienie cieczy znacząco spada, niemożliwe staje się korzystanie z maszyny lub ma ona ograniczone możliwości robocze.
Płyn eksploatacyjny magazynowany jest w zbiorniku, którego pojemność zależy od specyfiki układu. Tłoczona ciecz robocza przepływa przez filtry, które wyłapują zanieczyszczenia. Dzięki temu chroni się układ przed uszkodzeniami i utrzymuje jego płynną pracę. Filtry jako elementy eksploatacyjne należy regularnie sprawdzać i wymieniać, jeżeli jest to wskazane. Ważnymi elementami są również zawory sterujące. Dzięki nim można dokładnie kontrolować parametry pracy układu, w tym m.in. ciśnienie i objętość tłoczonej cieczy roboczej.
Potencjał zastosowania zasilaczy hydraulicznych
Obecnie zasilacze hydrauliczne wykorzystywane są w wielu zastosowaniach. Sprawdzają się jako źródło napędu w takich maszynach, jak m.in.: prasy, wiertnice, podnośniki, windy, łupiarki, ładowarki, koparki, dźwigi, maszyny do obróbki materiałów, linie produkcyjne czy ciągniki i inne maszyny rolnicze. Na rynku dostępne są zasilacze o różnych parametrach, które dopasowuje się bezpośrednio do danego zastosowania. Na co dzień z tego typu rozwiązań korzystają takie branże i sektory, jak: rolnictwo, przemysł ciężki, budownictwo, transport i logistyka, automatyka, górnictwo, hutnictwo itp. Atrakcyjną ofertę tych produktów oraz dodatkowych elementów w postaci zbiorników, silników czy pilotów przygotowano w sklepie Hydromech.
- Artykuł sponsorowany