Jak oduczyć Twojego kota jeść suchą karmęPrzemysł karmy dla zwierząt domowych jest wart ponad 50 miliardów dolarów rocznie. Najpopularniejszym segmentem rynku karmy dla zwierząt domowych jest sucha karma, która stanowi około 75% całej sprzedaży karmy dla kotów i psów. Nie powinno to dziwić; karmienie kotów i psów suchą karmą jest powszechną praktyką od ponad wieku. Jest to również wygodne dla właścicieli zwierząt - wystarczy odmierzyć trochę do miski raz lub dwa razy dziennie i gotowe.

Dlaczego koty jedzą suchą karmę?

Koty były pierwotnie stworzeniami zamieszkującymi pustynie. Jako nocne drapieżniki polują i żerują w nocy. W warunkach naturalnych koty spożywają każdego dnia prawie 50% masy ciała. Polują na małe gryzonie, ptaki i gady, które mają dużo białka. Spożywają również dużo wody, aby zrekompensować naturalny proces metaboliczny wykorzystujący glukozę we krwi.

  • Jeśli karmisz swojego kota suchą karmą, prawdopodobnie zaangażuje się on w nadmierne polowanie i jedzenie, aby zrekompensować brak białka w diecie.
  • Jest to oznaka zaburzeń metabolicznych. Sucha karma jest zaprojektowana tak, aby miała niską wilgotność.

Producenci suchej karmy zalecają właścicielom zwierząt pozostawienie karmy na cały dzień, aby koty nie jadły mokrej karmy, która może powodować problemy trawienne. To dlatego koty jedzą suchą karmę od lat 50. ubiegłego wieku - zapobiega ona spożywaniu zbyt dużej ilości wody. Jeśli Twój kot je tylko mokrą karmę, możesz zacząć zmniejszać wielkość porcji o 25% co kilka dni. Po kilku dniach możesz zmniejszyć porcję do 75% pierwotnej porcji. W miarę jak wielkość porcji będzie coraz mniejsza, możesz zacząć dodawać odrobinę suchej karmy. To powinno rozruszać kubki smakowe i zaczniemy jeść suchą karmę. Gdy wielkość porcji będzie coraz mniejsza, kotu będzie coraz trudniej jeść suchą karmę i zacznie ją całkowicie odrzucać.

Niebezpieczeństwa związane z suchą karmą

Sucha karma jest zła dla kotów z wielu powodów: Ma niską zawartość wody, więc koty jedzą więcej, aby czuć się zadowolone; ma wysoką zawartość węglowodanów pochodzących ze zbóż, które nie są odpowiednie dla kocich układów pokarmowych; ma wysoką zawartość tłuszczu pochodzącego z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Wszystko to może prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób nerek. - Sucha karma nie czyści zębów. Zęby kotów są zaprojektowane do chwytania i trzymania zdobyczy. Suchy kibel nie skrobie zębów, więc koty nie otrzymują korzyści stomatologicznych wynikających z jedzenia mokrej karmy. - Sucha karma jest mniej kompletna pod względem odżywczym. Trudniej jest stworzyć wysokiej jakości suchą karmę niż karmę mokrą. Oznacza to, że w suchej karmie jest mniejsza różnorodność odżywcza. - Sucha karma jest zła dla Twojego portfela. Mokra karma jest zdecydowanie droższa w przeliczeniu na jeden posiłek, ale podajesz jej mniej.