Jak skorzystać z darmowego programu do wypełniania PIT?

Rozliczanie się fiskusem wcale nie musi być nieprzyjemne! O tym przekonujemy się z roku na rok dzięki kolejnym ułatwieniom oraz coraz lepiej dostępnym informacjom. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcjonująca od 2019 roku możliwość rozliczania swojego podatku przez Internet. Wbrew wielu opiniom sceptyków, bardzo trudno jest popełnić błąd podczas uzupełniania dokumentu a Twoje dane są dobrze chronione. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą darmowy program do PIT?

 

Proste i szybkie wypełnienie e-deklaracji

Dzięki prostocie w obsłudze oraz nawigacji strony, wypełnienie deklaracji podatkowej jest bajecznie proste. Strona zaplanowana jest tak aby mogły z niej skorzystać również osoby, które nie są biegłe w posługiwaniu się komputerem. Można powiedzieć, że program prowadzi użytkownika krok po kroku. Na sam koniec pozostaje wysłanie uzupełnionej deklaracji. Aby to się stało będziesz musiał podać następujące dane:

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • kwotę uzyskanych przychodów widniejącą na ostatnim zeznaniu podatkowym.

Pamiętaj o tym, aby dokładnie wpisać wszystkie dane, w szczególności numer PESEL.

Dodatkowym atutem internetowej wersji deklaracji podatkowej jest termin zwrotu. Jeśli wypełniasz PIT w sposób tradycyjny możesz liczyć na zwrot nawet do 90 dni roboczych. Jeśli zaś wysłałeś e-deklaracje, będziesz czekał na swój zwrot dużo krócej, bo do 45 dni roboczych.

 

Rozlicz swój podatek w terminie!

Zwykle termin składania dokumentów mija po ostatnim dniu kwietnia. Jednak w tym roku, na korzyść podatników, termin ten został wydłużony do 2 maja. Jak to najczęściej bywa w sprawach urzędowych, termin to coś czego trzeba się trzymać bez względu na okoliczności. Tak jest i w tym przypadku, jednak można znaleźć pewien wentyl bezpieczeństwa. Jeśli wcześniej zalogowałeś się do usługi, która wypełnia deklaracje podatkowe, można powiedzieć, że wybrnąłeś z sytuacji. W takim wypadku Twój PIT zostanie uzupełniony automatycznie na podstawie zebranych o Tobie danych przez dział administracji. Jednak nie będziesz miał wtedy możliwości odliczenia jakiejkolwiek kwoty od podatku, zaznaczenia ulg czy przeznaczenia swojego 1% na wybraną organizację dobroczynną. Jeśli jednak nie zalogowałeś się wcześniej do podobnej usługi mogą czekać Cię nieprzyjemności. Co grozi za nie spełnienie swojego obowiązku jako podatnika? Może być to kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku mogą być to obie z nich.

 

Co mogę odpisać od podatku?

Jest wiele rzeczy, które możesz odpisać od podatku ale pewnie o tym nie wiesz. Przykładem jest ulga prorodzinna, ulga rehabilitacyjna, ulga odsetkowa, ulga dla krwiodawców, odpisanie darowizn kościelnych, na cele pożytku publicznego czy na cele edukacyjne, itd. Pamiętaj jednak, że do każdej z ulg należy dostarczyć dowody w postaci odpowiednich dokumentów.