cwiczenia 8c094Sprawdzenie kręgosłupa jest ważnym elementem bycia zdrowym. Jeśli odczuwasz ból, drętwienie, zawroty głowy lub mrowienie w nogach, rękach lub plecach, może to być oznaką zwyrodnienia kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa to proces, w którym rdzeń kręgowy z czasem ulega degradacji.

Może się zdarzyć każdemu w każdym wieku, ale często zaczyna się u osób powyżej 50 roku życia. Ważne jest, aby znać znaki ostrzegawcze, aby działać proaktywnie i dbać o kręgosłup, zanim będzie za późno. Jeśli zauważysz typowe objawy zwyrodnienia kręgosłupa, gdy tylko się pojawią, będziesz mieć więcej czasu na wprowadzenie zmian i zapobieżenie dalszym uszkodzeniom.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa?

Zwyrodnienie tkanek może powodować wiele bólu i dyskomfortu u osób cierpiących na to. To sprawia, że problem staje się jeszcze poważniejszy, ponieważ jest to schorzenie, na które nie ma lekarstwa. Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa są liczne i zróżnicowane, ale najczęściej są one związane z wiekiem, urazami, otyłością, chorobą dysku kręgosłupa, osteoporozą i rakiem. Chociaż istnieje wiele przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa, ludzie często myślą o bólu pleców jako o jedynej przyczynie. Ból może pochodzić z wielu źródeł, w tym przepukliny krążków międzykręgowych, zapalenia stawów lub innych schorzeń, takich jak osteoporoza lub rak. Główną przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa jest wiek. Gdy osiągniemy wiek 50 lat, nasz kręgosłup zacznie się stopniowo pogarszać i prowadzić do bólu i innych problemów. Oto niektóre z przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa:

-Długotrwałe siedzenie w miejscu pracy

-Palenie, picie alkoholu lub używanie narkotyków rekreacyjnych

-Zła postawa podczas snu lub wykonywania pracy fizycznej

-Brak ruchu i zła dieta

Trzy główne części ciała, w których mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe

Zmiany zwyrodnieniowe, takie jak zwichnięcia stawów, choroby stawów, bóle stawów i obrzęki stawów są głównymi przyczynami niepełnosprawności u osób starszych. Wspólne obszary, w których występują zmiany zwyrodnieniowe to kolana, biodra, kręgosłup i szyja. Zmianom tym można zapobiec dbając o stawy i utrzymując dobrą aktywność fizyczną.

Trzy główne części ciała, w których mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe, to głowa, kręgosłup i stawy. Z wiekiem nasze ciała zmieniają się i zaczynamy tracić stabilność i mobilność w różnych częściach ciała. Zmiany te prowadzą do bolesnych objawów, z którymi możemy nie być w stanie żyć.

Jakie są oznaki i objawy zwyrodnienia?

Degeneracja to proces, który obejmuje degradację tkanki mięśniowej lub komórek nerwowych, lub obu. Spadek może być spowodowany urazami fizycznymi, podeszłym wiekiem, używaniem narkotyków i substancji. Oznaki i objawy zwyrodnienia zależą od dotkniętego narządu. Oprócz komórek mięśniowych i nerwowych może również powodować problemy z ośrodkami pamięci w mózgu. Zwyrodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn demencji – zwyrodnienia funkcji mózgu, które najczęściej obserwuje się u osób starszych z chorobą Alzheimera. Niektóre oznaki i objawy mogą obejmować: zmniejszony wyraz twarzy; utrata smaku; utrata zapachu; zmiana jakości głosu; zmiany osobowości; zmiany widzenia (tj. halucynacje wzrokowe).

Jak zapobiec pogorszeniu się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa?

Kręgosłup to złożona struktura składająca się z różnych kości, dysków i więzadeł. Składa się z kolumny złożonej z kręgów. Kręgosłup może cierpieć z powodu wielu rodzajów zmian zwyrodnieniowych, w tym przepukliny dysku i zwężenia kręgosłupa. W szczególności zwężenie kręgosłupa występuje, gdy krążek międzykręgowy między dwoma kręgami staje się grubszy lub mniejszy niż normalnie z powodu zmiany kształtu jądra miażdżystego. Powoduje to zwężenie lub niedrożność kanału kręgowego i ucisk na korzenie nerwowe. Zwężenie kręgosłupa może prowadzić do bólu w okolicy klatki piersiowej, a także drętwienia, mrowienia i osłabienia nóg lub ramion. Podejmując środki ostrożności, ludzie mogą zapobiec rozwojowi problemów zdrowotnych w przyszłości. Nie zawsze jest to łatwe, ale wiele osób stara się być zdrowszym.